BIO

Witold Żuromski – gitarzysta , muzyk sesyjny , aranżer , pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.


Witold Żuromski – urodził się w Szamotułach. W wieku niespełna 8 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Ognisku Muzycznym w Obornikach Wlkp. ,a jako 9 latek rozpoczął naukę gry na gitarze. Po latach edukacji w ognisku muzycznym a następnie Szkole Muzycznej I stopnia , gdzie uczył się technik palcowych i repertuaru zorientowanego na ,,klasykę’’ - m. in. włoskich mistrzów gitary , czy J.S. Bacha zaczął odkrywać technikę granie kostką. Pierwszą gitarą elektryczną , na której grał Witek była ,,podróbka’’ strata – brytyjskiej firmy Encore (bardzo popularna gitara na początku lat 90-tych w kręgach młodych adeptów gitary).Pierwszym wzmacniaczem było 10 watowe combo firmy ,,Prince’’.


W latach 1992- 99 – Witek udzielał się solo , a także w wielu lokalnych zespołach działających m.in. przy Obornickim Ośrodku Kultury w Obornikach Wlkp. , z którymi koncertował na lokalnej scenie , z powodzeniem brał udział w przeglądach i konkursach młodzieżowych grup muzycznych oraz zbierał pierwsze ,,szlify’’ estradowe , a były to zespoły: ,,Black Clouds’’(blues-rock), ,,Cudne Manowce’’(poezja śpiewana),,,Klezmer – Band”, ,,The Piano And Boogie Band’’ (zespół z pianistą ,,boogie – woogie’’ Maciejem Markiewiczem), ,,Just Friends’’, ,,CDN’’(standardy jazzowe),The Colours”(pop – rock). Witek już wówczas zwracał na siebie uwagę w środowisku bardzo dobrym warsztatem i opanowaniem instrumentu. Po maturze Witek zainspirował się poważnie repertuarem w stylu amerykańskiego ,,fingerstyle’’ i country oraz pobierał lekcje u jednego ze swoich pierwszych nauczycieli gitary klasycznej - Sławomira Paszczaka.


W roku 1997 nastąpił pierwszy sukces i moment , który jak wspomina Witek prawdopodobnie wpłynął na to , iż stał się zawodowym muzykiem. Na Ogólnopolskim Festiwalu Bluesowym ,,Zaczarowany Świat Harmonijki’’ w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu Witek otrzymuje I nagrodę w,, kategorii – gitarzysta’’ z rąk samego... Tadeusza Nalepy ! – przewodniczącego jury (nagroda pieniężna i sesja nagraniowa w profesjonalnym studio nagrań). Witek wspomina: ,,po przesłuchaniu wszystkich gitarzystów z towarzyszeniem bardzo popularnej wówczas poznańskiej kapeli bluesowej - ,,Wielka Łódź’’ w klubie studenckim ,,Akumulatory’’ Tadeusz Nalepa podszedł do mnie i powiedział :,,Ty mi się najbardziej podobałeś...’’

W tym samym roku w Domu Kultury ,,Jubilat’’ w Poznaniu Witek otrzymuje I nagrodę w Konkursie Gitary Klasycznej.
W 1998 wyjeżdża do Warszawy , żeby zgłębiać ,, tajniki’’ harmonii i improwizacji jazzowej w Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej II stopnia im. Krzysztofa Komedy. Uczy się u Piotra Gąsowskiego (z rockowej grupy ,,Klan’’ ) oraz gitarzysty jazzowego - Jerzego Czekalli (znanego m.in. ze współpracy z duetem fortepianowym ,,Marek i Wacek’’).
W tym okresie Witek nagrywa pierwszą solową płytę instrumentalną – z muzyką akustyczną pt. ,,Witek Żuromski – Akustycznie’’ , a utwór pt. ,,Better Days’’ na CD ukazuje się w czasopiśmie ,,Estrada i Studio w 4 tys. egz. w całym kraju. Witek jest zaproszony do ,,Teatru Ochoty’’ na solowy recital gitarowy. W 1999 roku za namową saksofonisty Marcina Steczkowskiego (brata Justyny Steczkowskiej ),którego poznaje w Warszawie , Witek pomyślnie zdaje egzaminy na Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego – Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej , którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2004.


Witek współpracował i wspierał sesyjnie swoją gitarą:

1999 – 2001 - zespół ,,Ubodzy Krewni’’ i artystę kabaretowego Marcina Samolczyka ( z kabaretu Bohdana Smolenia) występując w kraju na kilkudziesięciu koncertach (m.in. na Ogólnopolskim Spotkaniu z Piosenką Kabaretową w Ostrołęce) i zagranicą.


W 2002 roku - Witek wystąpił w ,,Debiutach Opolskich’’ na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z wokalistą Marcinem Mikołajczakiem,
w tym samym roku zajął I miejsce na Wojewódzkim Festiwalu Małych Form Muzycznych w Gnieźnie.

W roku 2003 - współpracował z zespołem ,,Breaking News’’ – z którym m.in. nagrał koncert w studio PR3 Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie ( kontrakt płytowy z firmą Universal), z ,,Breaking News’’ występował m.in. w wielu kultowych klubach w Poznaniu np. ,,Piwnicy 21’’, V2 , na otwarciu prestiżowego - Starego Browaru ,otwarciu popularnego w tamtym czasie klubu muzycznego - dyskoteki ,,Alcatraz’’ , Toruńskiej ,,Od Nowie’’ i wielu innych.


W roku 2003 – Witek wystąpił z recitalem solo (z muzyką klasyczną i rozrywkową )w Kościele Ewangelickim w Lüchow w Niemczech w ramach koncertu charytatywnego dla dzieci chorych na raka.


Od 2004 – współpracuje z orkiestrą Macieja Szymańskiego. Z tym zespołem Witek występował pięciokrotnie na kolejnych edycjach Międzynarodowego Festiwalu Twórców Polskiej Piosenki we Wrześni im. Anny Jantar towarzysząc młodym wokalistom z kraju i zagranicy oraz gwiazdom polskiej estrady m.in.: Halinie Frąckowiak , Irenie Jarockiej , czy Andrzejowi Rybińskiemu. Festiwal był regularnie transmitowany w telewizjach: TVP Polonia i TVP 3.

Od roku 2006 - Witek koncertuje z piosenkarką Iwoną Loranc – laureatką m.in. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu , Piosenki Studenckiej w Krakowie i ,,Famy’’ w Świnoujściu. Jest autorem aranżacji muzycznych na płycie pt. ,,Loranc Śpiewa Jakubczak’’ wydanej w 2008 roku przez firmę fonograficzną 4 Ever Music – z piosenkami z repertuaru tragicznie zmarłej polskiej wokalistki z lat 50 i 60tych - Ludmiły Jakubczak , w aranżacjach gitarowych w stylu : bossa-nova , samba , tango , swing , ballada.
W roku 2008 ukazała się ona w sieci sklepów Empik w całym kraju. Witek wystąpił z Iwoną Loranc m.in. w 2009 roku w Studio im. Agnieszki Osieckiej Pr. 3 Polskiego Radia w Warszawie ( po raz drugi w swojej muzycznej karierze ) , w 2006 roku w programach telewizyjnych w : studio TVP Poznań ,Teatrze ,,Scena na Piętrze’’ w Poznaniu, a na przestrzeni ostatnich lat dawał dziesiątki koncertów m.in. w poznańskim klubie ,,Pod Pretekstem’’, DK ,,Pod Lipami” , DK ,,Krąg’’ , DK ,,Słońce’’ w Poznaniu , Centrum Sztuki ,,Impart’’ we Wrocławiu , ,,Grodzkim Domu Kultury’’ w Gorzowie , DK w Ostrowii Mazowieckiej , Ostrowskim Centrum Kultury w Ostrowie Wlkp., DK w Koninie , Bielsku-Białej , Centrum Kultury w Międzyrzeczu , DK w Wągrowcu i dziesiątkach innych miejsc zbierając bardzo dobre opinie i recenzje jako gitarzysta.


Od 1997 do 2007 – Witek pracował jako instruktor muzyczny w Obornickim Ośrodku Kultury w Obornikach Wlkp. Był m.in. pomysłodawcą , inicjatorem i organizatorem koncertów blues-rockowych i jazzowych : m.in. Dżem , Kasa Chorych , Doug Jay i RomanPuchowski , Nadmiar , Św.Luiza , Breaking News , Retro Jazz Quartet , Soundcheck , ogólnopolskich Warsztatów Gitarowych oraz w latach 2003-2008 cyklu 6 edycji Powiatowych Przeglądów Muzycznych pt. ,,Scena Debiutu’’ dla dzieci i młodzieży z terenu Powiatu Obornickiego. Był również organizatorem wielu imprez na lokalnej scenie muzycznej i założycielem kilku zespołów muzycznych.

W latach 2006 otrzymał II nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Kairos” w Warszawie, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W roku 2007 został laureatem medalu „Młody pozytywista ” przyznawanym przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.

W latach 2008-2010 - współpracował z czasopismem ,,TOP GUITAR’’ pisząc cykl autorskich artykułów – warsztatów dla gitarzystów pt. ,,Szukając Inspiracji’’ i ,,Patterns For Guitar’’ oraz portalem gitarowym ,,e-gitar’’ i ,,e-muzyk’’. Był inicjatorem , organizatorem i kierownikiem dwóch edycji ogólnopolskich warsztatów gitarowych z udziałem m.in. Marka Raduli , Jacka Królika i Artura Lesickiego w Obornikach Wlkp. oraz dziesiątków warsztatów dla młodzieży o charakterze regionalnym i lokalnym w Wielkopolsce i nie tylko. Wykładał m.in. na ogólnopolskich warsztatach w Poznaniu ,Wałczu ,Goleniowie , Wolinie i ,,Muzycznej Owczarni’’ w Jaworkach w Pieninach.


Wykładał także zagranicą - na warsztatach muzycznych w Londynie.
Przez lata pracy jako pedagog i wykładowca gitary w szkołach muzycznych II stopnia , czy warsztatach muzycznych miał okazję uczyć młodzież nie tylko z Polski ale także z różnych stron świata m.in. z USA , Chin , Rosji , Grecji ,Hiszpanii , Białorusi.


W roku 2007 – na III Ogólnopolskim Festiwalu Gitary ,,Solo Życia’’ w Lublinie Witek otrzymuje 3 nagrodę.

Od roku 2010 – znów z zespołem kompozytora i aranżera Macieja Szymańskiego towarzyszy młodym zawodowwym wokalistom na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki im. Czesława Niemena w Luboniu.


W latach 2003 - 2012 – występuje z programem pt. ,,Piosenki Spod Szczęśliwej Gwiazdy’’(głównie imprezy plenerowe w Wielkopolsce).


Oto lista muzyków, z którymi Witek miał okazję w ostatnich kilkunastu latach współpracować:

Perkusja : Zbigniew Lewandowski ,Tomasz Łosowski , Krzysztof Przybyłowicz , Artur ,,Lipa’’ Lipiński, Mirosław Kamiński , Mariusz Koszel , Marek Jakubowski , Marek Surdyk , Andrzej Mazurek , Sławomir Tokłowicz , Kuba Persona , Ryszard Janusz , Robert Baum , Jeremiasz Baum , Max Mińczykowski, Tymoteusz Krajniak...

Gitara basowa/kontrabas : Zbigniew Wrombel , Leszek Ranz , Tomasz Grabowy , Wojciech Pilichowski , Łukasz Chojnacki , Krzysztof Samela , Mariusz Gajdziel , Eugeniusz Orlicki , Marcin Chenczke , Piotr ,, Max’’ Wiśniewski , Paweł Głowacki , Artur Gronowski , Szymon Orłowski , Bartek Kucz , Joanna Dudkowska...

Gitara : Marek Raduli , Jacek Królik , Krzysztof Misiak , Marek Napiórkowski , Artur Lesicki , Janusz Musielak , Wojciech Hoffman , Maciej Sobczak , Jan "Izba" Izbiński , Krzysztof Rybarczyk...

Piano : Piotr Kałużny , Jacek Skowroński , Jan Zeyland , Robert Antkowiak , Katarzyna Stroińska , Oskar Stabno , Wojtek Stec , Maciej Markiewicz , Michał Ruksza, Jacek Szwaj...

Saxofon : Maciej Kociński , Jarosław Wachowiak , Marcin Kajper , Jan Adamczewski...

Trąbka , puzon : Marian Napieralski , Leszek Paszko.

Skrzypce : Miklosz Deki Czureja , Adam Bałdych.

Keyboard : Andrzej Mikołajczak , Robert Stachowiak , Dawid Szmatuła ...

Wokaliści : Iwona Loranc , Kasia K8 Rościńska , Ewa Wieczorek , Artur ,,Kamyk’’ Kamiński , Artur Sołtysiak , Frenchman , Wojciech Korda , Marzena Sholz , Kasia Wilk , Poldek Twardowski , Joanna Dolata , Aga Czyż , Marcin Mikołajczak , Ewa Jach , Ewa Nawrot, Halina Benedyk , Urszula Lidwin , Jan Zieliński, Krzysztof Wałecki, Call Me Unique...

Lista miejsc w Poznaniu , gdzie Witek miał możliwość występować : Stary Browar , Piano Bar , kluby : Blue Note , Pod Pretekstem , SW Grunwald(późniejsza ,,Scena Rozmaitości’’), Sala Wielka CK Zamek , studio TVP Poznań, Teatr ,,Scena Na Piętrze’’, Piwnica 21, Klub Studencki Akumulatory , Hale MTP , Campus Morasko ,Domy Kultury : Orle gniazdo , Pod Lipami , Krąg , Słońce , Na Pięterku , Jubilat , Amfiteatr - Park Wilsona , Kluby i Restauracje : ,,Siuks’’ , Sphinx , Cafe Dylemat , Room 55 , V2 , Alcatraz , Villa Magnolia , Meridian , Brovaria , Green Hotel, Novotel , Hotel Mercure , Hotel Bazar , City Park , Hotel Park , Hotel Delicja. Oaza , Hotel Ramka , Spot , Hotel Puro , Rezydencja Solei , Fiesta Del Vino , Młyńska 12 , City Park , Restauracja Autentyk , Alligator , Poema Cafe, imprezy plenerowe... Brał udział w wielu programach radiowych i telewizyjnych transmitowanych przez : PTV , TVP Polonia , TVP 1 , TVP 2 , TVP 3 Warszawską Telewizję TV Pilot , TV Wrocław , TVN , TVP INFO oraz wielu lokalnych telewizjach, a także w rozgłośniach radiowych takich jak: Studenckie Radio Afera , RMI , Radio Merkury , Radio Emaus , Eska Rock.

Lista miejsc w Polsce, gdzie Witek miał możliwość występować : Hotel Gołębiewski , Country Park , Hotel 500 , Hotel Narwil , Hotel Ossa , Hotel Wodnik , Hotel Park , Manufaktura w Łodzi , Pałac Wiejce , Pałac Wąsowo , Pałac Mierzecin , Hotel Ikar Plaza , Hotel Bałtyk , Hotel Aquarius , Palmiarnia w Zielonej Górze , Hotel Behapowiec , Hotel Remes , Teatr Ochoty , Teat Kapitol , Teatr Scena na Piętrze...

Ośrodki Kultury w: Poznaniu , Warszawie , Bolesławcu , Gorzowie , Pile , Zielonej Górze , Koninie , Kole , Głogowie , Wałczu , Goleniowie, Ostrowie Wielkoposkim i wielu innych...


Witek od wielu lat współpracuje z wybitnym artystą , twórcą i gitarzystą , człowiekiem który jak sam mówi, ,,nieustannie go inspiruje’’, i któremu wiele zawdzięcza. Tym człowiekiem jest Marek Raduli – wieloletni członek grupy Budka Suflera , świetny muzyki sesyjny , który swoją gitarą wspierał m.in. takie gwiazdy estrady jak ,,Wanda i Banda’’ , ,,Bajm’’ ,Tadeusza Nalepę ,Jacka Skubikowskiego i wielu, wielu innych. Obecnie gitarzysta w zespole Ani Wyszkoni. Witek wspólnie z Markiem prowadzi warsztaty gitarowe w całej Polsce , również gościnnie z nim występując.

Obecnie wspiera swoją gitarą m.in. : ,,The Quest Music Group’’, ,,Swing Control’’ i Kasia K8 Rościńską , Iwonę Loranc, Agę Czyż ,Joannę Dolatę, Krzysztofa Wałeckiego (ex. Oddział Zamkniety, Vintage) , zespół Macieja Szymańskiego , Piotra Kałużnego , ,,Frenchmana’’ , własne projekty. Często udziela się jako wykładowca i organizator warsztatów gitarowych.
Na stałe pracuje jako wykładowca w szkołach muzycznych. Rozwija własną inicjatywę edukacyjną pod nazwą ,,You Can Play’’.

2010


2013


2014


2014


2015


W roku 2016 Witek otrzymał nagrodę "Artysta Stąd"Aktualności

Data dodania: 2021.01.10

Brak obrazu

Data dodania: 2021.01.10

Brak obrazu

Data dodania: 2021.01.10

Brak obrazu

Artysta Stąd 2016

Data dodania: 2016.05.08

Brak obrazu

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Luboń

Data dodania: 2014-09-29

Brak obrazu Kolejna edycja ogólnopolskiego festiwalu piosenki w Luboniu już wkrótce...na gitarze w zespole festiwalowym zagra oczywiście - Witek Żuromski.Zapraszamy do hali widowiskowo - sportowej w Luboniu 4 października...

Ostrowskie Centrum Kultury

Data dodania: 2014-03-11

Brak obrazu

WITEK W STUDIO

Data dodania: 2013-09-08

Brak obrazu We wrześniu i październiku 2013 Witek realizuje kilka nowych projektów studyjnych, m.in.: z Frenchmanem Projekt ,,Nalepa’’, czyli Tribute to Nalepa z utworami ojca polskiego bluesa w nowych aranżacjach oraz na zaproszenie pianisty Piotra Kałużnego dogrywa gitary na płycie Jana,,Izby’’Izbińskiego.

Warsztaty muzyczne

Data dodania: 2013-04-02

Brak obrazu Już w lipcu kolejna XVI edycja Letnich Warsztatów Muzycznych - Muzyczna Owczarnia 2013.Obok tak znamienitych muzyków m.in. jak Marek raduli, Wojtek Pilichowski,Grażyna Łobaszewska czy Jacek Królik po raz kolejny jako wykładowca gitary zaproszony został do nich Witek Żuromski. Witek będzie wykładał w klasie gitary w I turnusie w dniach 30..06 - 7.07.

Warsztaty

Data dodania: 2012-12-10

Brak obrazu Już w styczniu kolejna edycja zimowych warsztatów gitarowych z Witkiem. Warsztaty odbędą się w pięciu miejscowościach w 1 tygodniu ferii zimowych w Wielkopolsce…

Youtube

Data dodania: 2012-12-12

Już wkrótce kolejne filmy na Youtube nowe i archiwalne z udziałem Witka